Informacioni sistemi
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: Visoka poslovna škola

POJAM INFORMACIONOG SISTEMA
Internacionalna federacija za obradu podataka (International Federation for Information Processing IFIP) definiše informacioni sistem na sledeći način: "Informacioni sistem je sistem koji prikuplja, pohranjuje, čuva, obrađuje i isporučuje informacije važne za organizaciju i društvo, tako da budu dostupne i upotrebljive za svakog ko se želi njima koristiti, uključujući poslovodstvo, klijente, zaposlene I ostale.
Informacioni sistem aktivni je društveni sistem koji se može, ali i ne mora, koristiti informacionom tehnologijom." Informacioni sistem organizacije se može definisati i kao skup ljudi i tehničkih sredstava koji po određenoj organizaciji i metodologiji obavljaju prikupljanje, memorisanje, obradu i dostavljanje na korišćenje podataka i informacija. Takođe, informacioni sistem se može definisati i na sledeće načine:
Informacioni sistem je određeni skup metoda, postupaka i resursa, oblikovanih tako da se potpomogne postizanje nekih ciljeva.
Informacioni sistem je sveukupnost svih informacionih procesa u organizaciji.
Posmatrano sa aspekta sistematskog pristupa:
Informacioni sistem predstavlja sređeni skup metoda, procesa i operacija za prikupljanje, čuvanje, obradu, prenošenje i distribuciju podataka u okviru jedne organizacije, uključujući i opremu koja se u te svrhe koristi i ljude koji se tim aktivnostima bave.
Informacioni sistem delujući u okviru neke organizacije, omogućava joj da komunicira unutar sebe i sa svojim okruženjem. Prema tome, uslov opstanka bilo koje ogranizacije je da raspolaže adekvatnim informacionim sistemom, u kojem su razrađeni postupci informacionih aktivnosti.U nekim ogranizacijama te postupke obavljaju ljudi, a u drugima se koristi moderna informaciona tehnologija.Iz toga proizilazi da informacioni sistem može biti manuelan ili podržan informacionom tehnologijom, odnosno kompjuterizovan.
Na osnovu navedenog, bitno je uočiti sledeće:
Pojam informacionog sistema znatno je širi u odnosi na računar i računarsku obradu podataka.To znači da informacioni sistem obuhvata i kompjuterizovane i nekompjuterizovani deo informacione delatnosti, što upućuje na zaključak da informacioni sistem postoji i onda kada nema računarske podrške.Informacioni sistem je kompleksan organizacioni sistem, a kompleksnost se odnosi i na strukturu elemenata i na strukturu veza kako u okviru sistema tako i sa okruženjem i Informacioni sistem obuhvata sve informacione delatnosti što znači da se ne može poistovetiti sa jednom, pojedinačnom od tih delatnosti.
Informacioni sistem treba da bude postavljen tako da:
Bude razumljiv svim korisnicima;
Jednostavan u prezentovanju informacija;
Pouzdan i da omogućava iskazivanje obrađenih informacija u vrlo kratkim vremenskim intervalima.
FUNKCIJE INFORMACIONOG SISTEMA
Svakom informacionom sistemu su imanentne sledeće funkcije:
Funkcija informisanja – Informacioni sistem svojim informisanjem osigurava relevantne informacije za operativno i razvojno upravljanje organizacijom.To implicira da se funkcija informisanja ostvaruje u svrhu upravljanja organizacijom, dok je funkcija upravljanja, kao hijerarhijski najviša funkcija organizacije, po svojoj suštini, takođe, informacioni proces. Iz tog razloga je funkcija informisanja od fundamentalnog značaja za ocenu kvaliteta informacionog sistema.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!